hambaemail ei halvene

Hambaemail – kas hammaste valgendamine rikub seda?

Hambaemail – kuidas valgendamine mõjub sellele?

Kui me saaks sendi iga korra eest, kui seda küsitakse….meil oleks päris palju sente. Kui te ei viitsi tervet artiklit lugeda siis lühidalt öeldes – ei, hammaste valgendamine ei mõju hambaemail jaoks halvasti.

Koduseks kasutamiseks on mõeldud hammaste valgenduskomplekt ning meil on müügil üks parimaid ja tuntumaid – Beaming White poolt toodetud kodune valgenduskomplekt. Soovitame kasutada kindlasti ka järelhooldus tooteid nagu valgendusvaht, hambapasta jne.

Hambaarstide käest küsitakse väga tihti hambavalgendus kohta ning kuidas see täpselt toimib. Doktor Igor Khabensky kirjutab, et selleks pole konkreetset mehaanilist tegevust, kuid on üks peamine aktiivne aine, mis on vastutav selle eest, et muuta sinu A3-d ning A4-d valgemaks nagu A1 (hambavärvi koodid) – see aine on vesinikperoksiid. Kui kasutada lihtsamat terminoloogiat, kui hambaarsti oma siis A4 muutmine A1 peale tähendab Steve Buscemi hambad saada sama värvi nagu on Denzel Washingtonil.

kollased hambad steve buscemi
Steve Buscemi A4 hambavärv

 

valged hambad denzel washington
Denzel Washington A4 hambavärv

Kogu austuse juures on mõlemad ülalolevad inimesed geniaalsed näitlejad ning nende hambavärv seda ei muuda!

Pikk jutt lühidalt – vesinikperoksiid söövitab end läbi hambaemail ning jõuab dentiinini. Ta reageerib plekkidega, mis on tekkinud suitsetamisest, kohvist, punasest veinist ja nii edasi ning lõhub neid. Tänu sellele, et plekid lõhutakse keemiliselt ning surutakse hambast välja muutuvad hambad valgemaks – hambad saavad näidata paremini oma päris värvi. Hambaemail ei ole peamine, mis valgeneb, see on lihtsalt läbipaistev kiht, mis kaitseb dentiini.

Dentiin on vesinikperoksiidi peamine sihtmärk. Hambaplekid asuvad selle peal ning hambaemaili taga. Dentiin on see, mis defineerib hamba värvuse ning see on geneetiline. Plekid, mis aja jooksul tekivad lihtsalt katavad selle värvuse oma värviga – enamjaolt kollase värviga.

Euroopa Liidus on lubatud kuni 0.1% vesinikperoksiidi sisaldust valgendavates toodetes, mida kasutatakse kodus. Hambaarstide poolt kasutatavates toodetes kuni 6% sisaldust. Kodustes komplektides olevad geelid pannakse hamba vormi sisse (mis on kaasas) ning asetatakse suhu umbes 30-ks minutiks. Liiga palju vesinikperoksiidi on väga kahjulik – seetõttu ka korralikult reguleeritud kogused, mis on seadusega ettenähtud. Alati tuleks tellida usaldusväärsetest poodidest, kuna liikvel on palju “petukaupa” ning liigne vesinikperoksiid hakkab hambaid ning igemeid hävitama.

Ja nüüd tuleb karbamiidperoksiid valgenduse maailma – teise nimega “urea“. Enne, kui te jooksete tualetti oma valgendusgeeli välja sülitama või hambaarstile helistama, et veidi tema peale karjude siis teadke, et “urea” ei ole uriin ning tal pole sellega mingit pistmist!

Karbamiidperoksiid on aine, mis veega kokkupuutel laguneb aeglaselt vesinikperoksiidiks – see aine muutub umbes kolmandiku ulatuses vesinikperoksiidiks. Näiteks, 10% karbamiidperoksiid muutub 3% vesinikperoksiidiks. Kõigile, kel väga tundlikud hambad on see variant ideaalne (ja turvaline) alternatiiv.

Kas hambaemail halveneb? Millised on kodused riskid?

Ei – hambaemail kindlasti ei halvene.

Riske on alati nagu kõikide asjadega siin elus. Igal tegevusel on “kõrvalmõjud“. Liiga palju vesinikperoksiidi tekitab hammastes ja igemetes tundlikust. Kui kasutate iga päev (mida me kindlasti EI SOOVITA) siis tekivad põletikud ja muud haigused. Liiga tugeva vesinikperoksiidi kasutamisel on oht tekitada selliseid kahjustusi, mida ei ole võimalik parandada.

Hammaste valgendamisel muutub hambaemail kergemini läbitavaks ning kohvi, punane vein, suitsetamine ja muud tumedad aine tekitavad plekke lihtsamini. Soovitame neid päev või kaks vältida. Samas on see ideaalne aeg, et tugevdada oma hambaid heade ainetega, mis sisaldavad vajaminevaid mineraale.

Aga hambaarsti juures valgendamine?

Hambaarsti juures valgendamine on kordades kallim, tihtipeale isegi kümme korda kallim. Enamikele inimestele on kodune hammaste valgenduskomplekt täiesti piisav, et hambaid valgendada, kuid geneetika teeb oma töö ning on inimesi kellel on vaja kasutada suuremat kogust vesinikperoksiidi. On olemas ka inimesi kelle hambad on juba sünnist saati kollakad, kuna geenid on lihtsalt sellised. Hambaarstidel on lubatud kasutada suuremat vesinikperoksiidi sisaldust. Tavapäraselt on see 60-minutiline protseduur, mille ajal te lihtsalt pikutate toolis, vaatate telekat/telefoni, mõtlete elu üle järele ning see näeb välja selline:

hambaarst hammaste valgendamine

Hambaarsti juures valgendamisel peavad nad kaitsma teie igemeid, et nad kõrvetada ei saaks (pole hullu, kui ka saavad – see kaob tavaliselt paari päevaga). See protseduur ei sobi kindlasti inimestele kellel on tundlikud hambad, kuid kindlasti aitab inimesi kelle hambad on loomult kollased.

Ja nii see ongi – hambaemail ei satu ohtu hambaid valgendades. Väike ülevaade teile hammaste valgendusest ning mõned lahedad faktid juurde. Loodetavasti nautisite selle lugemist!

Originaal artikkel pärineb medium.com lehelt.

Jaga seda postitust

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga