Üle €100 tellimus = Tasuta tarne

Üle €100 tellimus = Tasuta tarne

Alkohol kosmeetikatoodetes – kas seda peaks vältima?

On mitmeid koostisosasid, mida soovitatakse kosmeetikatoodete valikul vältida, küll aga leiame neid paljude toodete nimistust siiamaani. Üks neist koostisainetest on alkohol, mille puhul võivad erinevad nimetused palju segadust tekitada. Näiteks etanool, mida võib tihti koostisainete nimistust leida, on lahusti ning oma omadustelt väga nahka ning juukseid kuivatav. Tsetüülalkohol on aga taimset päritolu ning omab niisutavat ja pehmendavat ning toodet stabiliseerivat ning paksendavat toimet. 

Nende kosmeetikatoodete alla, kust võib leida erinevaid alkohole, käivad nii naha- kui ka juuksehooldustooted , toonikud, deodorandid, näopuhastusvahendid, näomaskid, kreemid, juukseviimistlusvahendid jm. Alkoholil on kosmeetikatoodetes mitmeid rolle, olles oluline koostisosa. Küll aga peaks tarbijana jälgima, millist alkoholide gruppi tuleks pigem vältida.

 

Milliseid alkohole kosmeetikatoodetes kasutatakse ning mis on nende roll?

 

Alkohol kosmeetikatoodetes aitab nahka puhastada, tootel kiiremini peale kandes kuivada, toodet kauem säilitada, hoida ära erinevate koostisainete eraldumist, siduda nahas leiduvat vett, paksendada näiteks näokreemi koostist jne. Kosmeetikatööstuses sageli kasutatavad alkoholid saab jagada kahte suurde gruppi: madalmolekulaarsed alkoholid ning kõrgmolekulaarsed alkoholid.

Madalmolekulaarsed alkoholid kahjustavad naha kaitsebarjääri oluliselt, tulemuseks ongi kuiv pindmine nahk. Kõrgmolekulaarsed alkoholid on rasvlahustuvad ning neid saadakse taimsetest allikatest nagu kookos- ja palmiõli. Need alkoholid võivad hirmutavast nimest olenemata hoopis nahka ja juukseid efektiivselt niisutada ning siluda. Sinna alla kuuluvad näiteks lauryl alcohol, cetyl alcohol, stearyl alcohol ja cetearyl alcohol.

Selline alkoholide struktuuride erinevus võib olla üks põhjuseid, miks leidub kosmeetikatooteid, millele on selgelt kirjutatud ´alkoholivaba´, lugedes aga koostisaineid, leiad nimistust ikkagi alkoholi. Sellisel juhul võib olla tegemist hoopis mõne kõrgmolekulaarse alkoholiga.

Mõned alkoholi nimetused, mida kosmeetikatoodete koostises vältida võiksid, et nahka ja juukseid mitte liigselt kahjustada on:

  • ethanol
  • alcohol denat.
  • ethyl alcohol
  • benzyl alcohol
  • isopropyl alcohol

 

Kuidas mõjutab alkohol meie nahka ja juukseid?

 

Madalmolekulaarne alkohol lõhub oluliselt naha kaitsebarjääri, muutes seeläbi selle pindmise kihi kuivaks. Kahjustunud nahabarjäär ei suuda enam end kaitsta ka muude kahjulike ainete eest, lastes neil sügavale nahka imenduda. Lisaks annab see nahale sõnumi, et peaks hakkama rohkem rasu tootma. Siinkohal tekib surnud ring – kui kasutad madalmolekulaarse alkoholi sisaldusega nahahooldustoodet vistrike kuivatamiseks, hakkab Sinu nahk hoopis rohkem rasu tootma ning seeläbi ummistuvad poorid ja vistrikke tuleb hoopis juurde. Alkohol võib naha pinnal olevaid vistrikke tekitavaid baktereid tappa, vistrikke kuivatada ning rasu eemaldada, kuid see on vaid lühiajaline rõõm. Selline alkohol nahahooldustoodetes kahjustab oluliselt naha kaitsebarjääri, kuivatab nahka ning kiirendab enneaegset vananemist. Leidub tihtipeale toonikutes, kreemides, maskides, puhastusvahendites ja seerumites.

Juuksehooldustoodetes sisalduv madalmolekulaarne alkohol lõhub juuksekarva välimist kihti, jättes juuksed kuivaks, karedaks ning kahuseks. Juustele kahjulikku alkoholi sisaldub enamasti erinevates viimistlusvahendites

Kõrgmolekulaarne alkohol niisutab, silub ning pehmendab nahka efektiivselt. Väga pikaajaline kasutamine võib poore ummistada ning vistrikke tekitada. Kui sellist tüüpi alkoholide sisaldusega tooteid mõõdukalt kasutada, ei mõju need tavaliselt nahale halvasti, vaid on pigem abiks.

Juuksehooldustoodetes sisalduv kõrgmolekulaarne alkohol niisutab ning loob kaitsva kihi, mis aitab juukseid kauem niisutatuna hoida. Selline alkohol silub katkisi juukseotsi ning pehmendab juukseid efektiivselt.

Terve naha ning juuste jaoks võiks alkoholi kosmeetikatoodetes pigem vältida. Sealjuures peaksid koostisainete nimistut kindlasti jälgima ning tegema kindlaks, millist tüüpi alkoholiga on tegemist – kas kuivatava madalmolekulaarse või niisutava kõrgmolekulaarse alkoholiga. Lühiajaliselt võib madalmolekulaarne alkohol tulla kasuks rasusele ja aknele kalduvale nahale, vähendades oluliselt rasu ning läikivat muljet.

All categories:
Hammaste valgendamine (19)Kasulikku lugemist (180)Näohooldus (2)Suuhügieen (4)Vitamiinid (9)

Üle €100 tellimus = Tasuta tarne

Otsi