Keemiline koorimine kodutingimustes – kuidas teha seda ohutult?
Keemiline koorimine on ülemaailmselt laialt tuntud iluprotseduur, kus erinevate aktiivainetega (glükoolhape, salitsüülhape, piimhape või triklooräädikhape) ergutatakse naha loomulikke taastumise protsesse. See protseduur kiirendab kahjustunud rakkude nahalt eemaldumist ning uute tervete naharakkude paljunemist. See protsess omakorda paljastab ajapikku palju säravama ja nooruslikuma naha, vähendab armide ning hüperpigmentatsiooni jälgi, puhastab poore, aitab nahahooldustoodetel paremini imenduda jne.
Efektiivsemat keemilist koorimist saab vaid ilusalongist, kus õppinud professionaal oskab Sinu naha individuaalsetele vajaduste järgi valida sobiva aktiivaine ning kontsentratsiooni. Sellise protseduuri järgne paranemisperiood on aga tugevama kontsentratsiooniga aktiivaine kasutamise tõttu palju pikem. Kodustes tingimustes on võimalik kasutada palju madalama kontsentratsiooniga happekoorijat, mis on samuti efektiivne, kuid annab märgatavaid tulemusi ajapikku.
Millised on keemilise koorimise plussid?
Nii ilusalongis tehtav protseduur kui ka kodune keemiline koorimine annab enam-vähem samaväärsed tulemused. Suurim erinevus on paranemisperiood, mis ilusalongi protseduuri puhul on märgatavalt pikem, kui kodustes tingimustes, sest kasutatavate aktiivainete kontsentratsioonid on väga erinevad. Tänu madalale kontsentratsioonile on kodus kasutatavad happed ohutumad, kuid ka tulemused on nähtavad alles pärast pikemat kasutusaega. Ka ilusalongi protseduuri peab enamikel juhtudel paari nädala tagant kordama, et saavutada soovitud efekt. Keemilisel koorimisel on palju plusse, see:
- koorib nahka sügavuti
- puhastab ummistunud poorid
- vähendab akne arme
- vähendab hüperpigmentatsiooni
- vähendab kortsude sügavust
- vähendab venitusarmide sügavust
- ühtlustab nahatooni
- annab nahale sära
- vähendab sissekasvanud karvade teket
- aitab nahahooldustoodetel paremini imenduda
Protseduurijärgne nahahooldus
Protseduuri järgne nahahooldus erineb oluliselt olenevalt sellest, kas oled keemilist koorimist teinud ilusalongis või kodustes tingimustes. Sinu protseduuri läbi viinud spetsialist teavitab Sind vajalikest sammudest, mida peale koorimist teha, mida mitte. Enamasti on oluline hoida nahk pidevalt niisutatuna, vältida nahka kuivatavaid ja koorivaid tooteid, kasutada päikese käes olles SPF kaitset, vältida kooruva naha tirimist, vältida kosmeetikat jne.
Kui teed keemilist koorimist kodustes tingimustes, kasutades selleks näiteks glükool-, salitsüül- või piimhapet, on piiranguid veidi vähem. Kindlaim viis oma nahale mitte liiga teha on järgida toote juhendit ning anda oma nahale aega uue tootega harjuda. Oluline on samal ajal mitte kasutada erinevaid happeid ega ka näiteks retinooli. Kui Sa kasutad näiteks C-vitamiini seerumit, siis seda peaksid nahale kandma hommikuti, koorivat hapet aga õhtuti. Samuti on vaja nahk hoida alati niisutatuna.
Võimalikud kõrvaltoimed
Aktiivainetega keemilised koorimised on enamasti ohutud ning vägagi efektiivsed näiteks akne, armide, kortsude või ummistunud pooride raviks, kuid võivad valel kasutamisel põhjustada üsna tõsiseid ning püsivaid nahaprobleeme. Seetõttu on oluline enne igasuguseid uusi protseduure kodutingimustes teha eelnevalt tootega nahatesti.
Kui pärast aktiivaine kasutamist esineb järgnevaid sümptomeid, peaksid toote koheselt maha pesema ning selle kasutamise lõpetama. Võimalikud kõrvaltoimed on näiteks silmade punetus ja kipitamine, nahaärritus, mitmeid päevi kestev punetus, naha tugev põletustunne, paistetus, nahatooni muutused, nahakoorikud, villid jm. Tõsisemate sümptomite puhul peaks kindlasti pöörduma arsti poole.