Üle €100 tellimus = Tasuta tarne

Üle €100 tellimus = Tasuta tarne

Koerte suuhügeen

Me kõik hoolitseme enda suuhügeeni ja kauni naeratuse eest. Pesema hambaid kaks korda päevas, kasutame hambaniiti ja suuvett. Külastame soovituslikult hambaarsti korda aastas, kus parandatakse auke, eemaldatakse hambakivi, tehakse soodapesu vms. Kui me ei hoolitse oma suuhügeeni eest võivad sellel olla tõsiste haigustega tagajärjed.

Kuid kas me pöörame tähelepanu ka oma lemmikute suuhügeenile?

Ma arvan enamus inimesed ei tea väga kedagi kes peseks oma lemmiku hambaid. Kuid nagu inimestel nii ka lemmikloomade hammaste harjamine üks parimaid viise kuidas hoida looma hambad ja higemed tervena. 

Suuõõne haigused loomadel on kõige sagedamini esinev mure. Hambakatt koguneb hambapinnale ja hakkab koos süljega tekitama hambakivi. Hambakivi hakkab kasvama nagu ka inimestel, kui sellega ei tegeleta ja põhjustab higemetele ja hammastele põletikku. 

Hammaste ja igemete põletikud ja haigused ei ole ainult suuhügeeni probleem, vaid võivad põhjustada ka teisi haigusi, nagu näiteks südamehaigused, hingamisteede haigused ja neeruhaigused. 

Seega, ka lemmikolooma suuhügeen on väga-väga oluline! Hammaste ja higemete valu kannatab loom kaua, aga tegelikult see põhjustab talle suuri piinasid. Me ju kõik teame mida tähendab hambavalu. Meie saame valu korral ise midagi ette võtta, enne kui arstile aja saame, sööme valuvaigistit või mis nipid kellegil on. Lemmikloom ei saa aga midagi teha, koer jookseb ikka rõõmsalt vastu kui koju lähme ja me ei teagi mis valude käes ta tegelikult on. Hakkame võibolla märkama, et midagi on teisit, kui ta ei taha enam süüa/juua, jalutama minna või mängida. Aga siis võib olla juba asi väga halb.

Koerte hambaid ei saa ravida muudmoodi kui narkoosiga. Mis on iseeneset juba loomale ohtlik. Ning kui jõuame arsti juurde alles siis kui peab hakkama juba hambaid eemaldama siis see on ka väga kulukas meie rahakotile. Pigem võiks kõik toimida nii, et asjad ei jõuaks nii kaugele. 

Millised variandid on koerte suuhügeeni tagamiseks?

Kõige parem variant nagu ka inimestel on koerte hammaste pesu. Üksi on seda muidugi väga keeruline ja raske teha, kui just ei ole väga leebe ja rahulik koerake kes laseb endaga kõike teha. 

Et koer harjuks hammaste pesuga, peaks sellega alustama juba siis, kui koer on alles kutsikas. Siis ta saab aru, et see on üks osa rutiinist, kuigi kindlasti ei meeldi see talle sellegi poolest. 

Kuidas harjata lemmiklooma hambaid?

Kasutada selleks hambaharja, sobib lastele mõeldud hambahari või väike sõrmeotsa hambahari aga koertele on tehtud ka spetsiaalsed hambaharjad mida müüakse loomapoodides ja kliinikutes. Pasta ei või kohe kindasti olla inimestele mõeldud hambapasta, vaid spetsiaalselt lemmikloomade oma, kuna inimestele mõeldud hambapasta sisaldab lemmikloomadele ohtliku fluoriidi. Lemmikloomadele mõeldud hambapasta on tavaliselt maitsestatud linnliha, loomaliha või maksa maitsega. 

Harjake hambaid umbes kaks minutit iga päev ringjate liigutustega. Arvatavasti hoiab teie lemmik on hambad sellel ajal kõvasti koos, seega harjake hammaste välimine pind ja higemed. Kindlasti tõstke natuke üle koera ülehuul, et tal ei oleks väga ebamugav. Kes saab ligi ka sisemistele hammastele siis harjake kindlasti ka neid. Kuna koerale pole võimalik kuidagi seletada, et ta oma suud lopukats siis on  loomadele mõeldud hambapastad ka niimoodi tehtud, et need ei ole alla neelates kuidagi ohtlikud. 

Mehhaaniliselt saab veel hambaid puhastada ka närimismaiusega mis on mõeldud spetsiaalselt hammaste puhastamiseks ja hambakatu eemaldamiseks. Neid on olemas erinevad suuruses nii suurtele kui ka väikestele koertele. Kindlasti oskavad loomapoe müüjad soovitada teie koerale just parimat valikut. 

Kindlasti käige oma lemmikloomaga ka hambaarstil korra aastas nagu käite ka ise. Varjaselt avastatud hambakivi on võimalik ka närimiskontide või hammaste pesuga eemaldada. 

Kui teie lemmikul esineb mõni nendest promeelidest, pöörduge kindlasti loomaarsti poole!

 *halb hingeõhk

*punetavad või veritsevad higemed

*suurenenud süljevoolus

*kõva pruun kogum hambal

Veel võivad suuõõne haigustele viidata sagedame koonu sügamine, vesine nina, kui koer ei luiba koonu järsku katsuda. Ja nagu eelpool mainitult, koera söögiisu väheneb või kaob ja loom muutub loiuks. 

Hambavalu on hirmus! Keegi ei peaks seda kannatama, ka mitte meie lemmikloom!

All categories:
Hammaste valgendamine (19)Kasulikku lugemist (180)Näohooldus (2)Suuhügieen (4)Vitamiinid (9)

Üle €100 tellimus = Tasuta tarne

Otsi