Naha kaitsebarjääri olulisus ja kuidas seda kaitsta?
Nahk on meie keha suurim organ ning mängib kogu tervise juures väga suurt rolli. Terve nahk suudab Sind efektiivselt kaitsta UV-kiirguse, temperatuuri muutuste, tuule, õhusaaste, kuiva õhu, mikroobide ja muude ärritajate eest.
Naha kaitsebarjäär võib erinevate sisemiste või väliste tegurite tõttu kahjustuda, kaotades sellele omase kaitsevõime. Nahk muutub seeläbi pindmiselt kuivaks ning erinevatele ärritajatele vastuvõtlikumaks. Õnneks ei ole selline kahjustus pöördumatu ning on viise, kuidas kaitsebarjääri taastada ning edaspidi paremini kaitsta.
Mis on naha kaitsebarjäär ja millist funktsiooni see täidab?
Naha kaitsebarjääriks on kõige pindmine kiht ehk sarvkiht, mis koosneb tihedalt kokku pakitud rakkudest ning need rakud omakorda keratiinist ning naturaalsetest niisutajatest. Lipiidkiht koosneb kolesteroolist, erinevatest rasvhapetest ning keramiididest. Ilma selle funktsionaalse kaitsekihita saaksid erinevad kahjulikud toksiinid ja allergeenid läbi naha edukalt meie organismi tungida. Lisaks aitab see hoida Sinu kudede ja organite sisest vett kehas. Kaitsebarjääri kõige lihtsamalt sõnastatud funktsioon on hoida kõike kasulikku sees ning kahjulikku väljas.
Kui sarvkiht kahjustub erinevate sisemiste või väliste tegurite tõttu, läheb naha optimaalne niiskuse tasakaal paigast. Nahk muutub kuivaks ning on vastuvõtlikum nahaärrituste ning erinevate põletikuliste protsesside tekkeks. Mõned sisemised ja välised tegurid, mis võivad naha kaitsebarjääri kahjustada, on:
-
Liiga tihe naha koorimine, tugevad koorijad
-
Naha liigne pesemine
-
Väga niiske või kuiv kliima
-
Erinevad allergeenid
-
Stress, vähene uni
-
Valede nahahooldustoodete kasutamine
-
Kokkupuude kemikaalidega
-
Liigne kokkupuude päikesega
Kuidas teada, kas naha kaitsebarjäär on kahjustunud ja kuidas seda kaitsta ning taastada?
Kahjustunud nahk annab endast üsna märgatavalt teada- kuiv või ketendav nahk, vähenenud naha elastsus, tuhm nahk, sügelus, karedad laigud, akne, tundlikud või põletikulised laigud, bakteriaalsed nahahaigused, viirus- või seenhaigused.
Naha kaitsebarjääri taastamine vajab aega ning õiget hooldust, kuid õnneks ei ole selline kahjustus siiski pöördumatu. Lihtsad igapäevased muudatused ning õiged tooted aitavad tuua tagasi terve ning särava naha.
-
Lihtsusta oma nahahooldusrutiini
Nahahoolduses kehtib enamasti reegel ´vähem on parem´. Erinevate kreemide, seerumite, toonerite, koorijate ja maskide nahale kandmine võib hoopis Sinu naha kaitsebarjääri kahjustada, eriti kui need ei ole Sinu nahatüübile sobilikud või õrna koostisega tooted. Nahakoorijaid ei tohiks kasutada rohkem, kui paar korda nädalas. Sealjuures tuleks valida enda nahale sobiv – kas mehaaniline või keemiline koorija. Väga tundlikule nahale ei pruugi aga kumbki variant sobida.
-
Taasta nahabarjääri taimsete õlidega
2018. aasta uuring näitab, et teatud taimsed õlid võivad olla nahabarjääri taastamisel suureks abiks. Lisaks võivad need aidataennetada liigset niiskusekadu nahabarjäärist. Paljud neist õlidest on antioksüdantide rikkad ning antibakteriaalsete ja põletikuvastaste omadustega. Siia alla käivad näiteks jojobaõli, kookosõli, mandliõli, argaaniaõli, päevalilleõli ja kibuvitsaõli.
-
Vali nahahooldustooteid, mis sisaldavad keramiide
Keramiidid on lipiidid, mida leiab naha pindmisest kihist eriti kõrges kontsentratsioonis ning mis mängivad terve naha juures väga olulist rolli. Keramiidid võivad aidata vähendada naha kuivust, sügelust ja ketendust ning efektiivselt kaitsebarjääri tugevdada.
-
Proovi hüaluroonhappe, vaseliini või glütseriini sisaldusega kreeme
Eriti niisutavate omadustega hüaluroonhape, vaseliin ja glütseriin aitavad naha kaitsebarjääril niiskusekadu ennetada, sidudes niiskust endasse.
Sinu naha kaitsebarjääril on eluliselt oluline roll. See vägagi funktsionaalne kaitsekiht aitab kõige lihtsamalt öeldult hoida kõike kasulikku sees ning kahjulikku väljas. Kuigi barjääri kahjustumine võib juhtuda lihtsalt, ei ole need kahjud siiski pöördumatud. Anna oma nahale aega, armastust ning õigeid tooteid – siis tänab nahk Sind muutudes taas terveks ning säravaks!