Üle €100 tellimus = Tasuta tarne

Treeningujärgne lihasvalu – kas sel ajal treenida või taastuda?

Pidades kinni mingistki treeningkavast, oled ilmselt silmitsi seisnud probleemiga, et on kätte jõudnud uus treeningpäev, kuid lihased on veel eelnevast, vahel isegi päevi varem toimunud treeningust valulikud. Seda esineb eriti alles alustavatel treenijatel või juhul, kui proovid midagi uut, millega Sinu lihased veel harjunud pole. Valulike lihastega on igasugune liikumine raskendatud ning isegi igapäevased tegevused võivad tunduda keerulised – seda enam veel trenni minemine.

Valulike lihaste leevendamiseks on erinevaid viise – toidulisandid, magneesiumivannid, aktiivne puhkus jm. Peamine on siiski meeles pidada, et iseenese piiride ületamine ning juba valulike lihastega treenimine võib viia tõsisemate vigastusteni nagu näiteks lihasrebendid ja muud traumad. Seega pea meeles, et esmatähtis on kuulata oma keha ning vajadusel sellele puhkust anda.

 

Mis põhjustab lihasvalu ning kuidas seda leevendada?

 

Treeningujärgne lihasvalu tekib, kui lihased ning neid ümbritsevad koed saavad mikrorebendite näol kahjustada, need aga omakorda tekitavad põletikke. See protsess on täiesti normaalne osa Sinu keha tööst. Selle kõige järgselt saavad lihased taastudes suuremaks kasvada ning muutuda veelgi tugevamaks – mis ongi tavaliselt treenimise eesmärk.

Normaalne treeningu järgne lihasvalu ei teki koheselt, vaid pigem 24-72 tundi peale treeningut. Seetõttu võib kohene valulikkus tähendada hoopis mõnda vigastust, mida peaks oma valdkonna spetsialistil laskma uurida. Mõõdukalt valulike lihastega treenimine võib endaga tuua isegi midagi head. Treeningujärgselt suurenev vereringlus aitab vähemalt lühiajaliseltki lihaste valulikkust leevendada.

 

On viise, kuidas lihaste taastumise protsessi kiirendada või nende valulikkust leevendada:

 

  • Uut treeningut proovides alusta kergema intensiivsusega
  • Ära treeni järjest samu lihasgruppe
  • Kasuta treeningujärgselt massaažiks vahtrulli vm vahendit
  • Aktiivne taastus- jalutamine, kerge sörk või jooga
  • Kasuta toidulisandeid nagu aminohapped, tauriin ja kalaõli
  • Magneesium- vannid, pealemääritavad õli või kreemid

 

Nurme magneesiumihelbed on kiireim viis magneesiumi puuduse leevendamiseks. Puhtast allikast pärit magneesium imendub poorsesse marrasnahka ning sealt kaudu veresoontesse ja lihastesse, kus magneesiumi toime on kõige vahetum. Piisava magneesiumi varuga organism on paindlikum, ei väsi nii kiiresti ning suudab end paremini tervendada. Aitab leevendada lihaskrampe ning lõdvestab neid, parandades seeläbi ka une kvaliteeti.

Toidulisandite nagu aminohapped, tauriin ja kalaõli järjepidev tarbimine võib aidata raskeid lihasvalusid ennetada või neid ajapikku leevendada. Aminohappeid ehk BCAA´d on lihtne näiteks veega segatult trenni kaasa võtta ning selle vältel tarbida.

 

Kas treenida või taastuda?

 

Valulike lihastega treenimine võib viia tõsisemate traumadeni, mida on vahel raske tavalisest lihasvalust eristada. Kui pigem kahtled, kas Sa peaksid valulike lihastega treenima, siis vali treeningu asemel puhkus.

Kui otsustad siiski treenida, siis püüa kas samu valulikke lihasgruppe vältida või anda neile kergemat koormust, kui tavaliselt. Tavapärase raske treeningu asemel võid hoopis valida aga ka jalutamise, jooga, pilatese või mõne muu madala intensiivsusega treeningu, mis aitab Sul aktiivselt taastuda.

 

All categories:
Hammaste valgendamine (19)Kasulikku lugemist (180)Näohooldus (2)Suuhügieen (4)Vitamiinid (9)

Üle €100 tellimus = Tasuta tarne

Search