Kuidas parandada oma kõhu tervist?
Meie immuunsüsteemist 70% asetseb kõhus, koosnedes triljonitest erineva liigi bakteritest ja mikroobidest ehk mikrobioomist. Seal vabastatakse toitaineid, metaboliseeritakse hormoone, toodetakse toksiine kõrvaldavaid ensüüme jm. Kõhu tervisel on väga suur roll Sinu üleüldises tervises ning nahk on üks kohti, mis võib paljastada, kui seal on probleeme, väljendudes punetuse, kuiva naha või näiteks lööbena.
Millised on märgid ebatervest kõhust?
-
Tahtmatud kaalumuutused
Ootamatu kaalus alla või juurde võtmine võib olla märk ebatervest kõhust, kus on häiritud toitainete omastamine, veresuhkru reguleerimine ning rasvade ladestumine.
-
Igapäevased kõhuprobleemid
Probleemid nagu kõhugaasid, puhitus, kõhukinnisus, kõhulahtisus ja kõrvetised võivad kõik olla märgid sellest, et tasakaal kõhus on paigast.
-
Unehäired ja pidev väsimus
Unetus või kehv uni viivad pideva väsimuseni. Suurem osa keha serotoniinist, hormoonist mis mõjutab tuju ja und, valmistatakse Sinu kõhus.
-
Taltsutamatu magusaisu
Suures koguses töödeldud toidu ja suhkru söömine võib vähendada heade bakterite osakaalu kõhus. Sellest tekkiv tasakaalutus võib omakorda suurendada magusaisu ning tekitada nende rohkel tarbimisel põletikulisi protsesse.
-
Ärritunud nahk
Nahaprobleemid nagu näiteks ekseem võivad olla seotud kahjustatud kõhuga. Toiduallergiad või kehv toitumine võivad põhjustada teatud proteiinide liigset väljumist kehast, väljendudes omakorda nahaprobleemidena.
-
Autoimmuunhäired
Arvatakse, et ebaterve kõht võib suurendada süsteemset põletikulisust ning mõjutada seeläbi immuunsüsteemi funktsioneerimist. Võib tekkida autoimmuunhaigused, kus Su keha hakkab iseend ründama selle asemel, et võidelda väliste kahjuritega.
-
Toidutalumatused
Kõhu mikrobioomi kehv kvaliteet võib põhjustada seedimisprobleeme, tekitades kõhugaase, puhitust, kõhulahtisust, kõhuvalu või iiveldust.
Kuidas parandada oma kõhu mikrobioomi?
Kõhu mikrobioomi eest hoolitsemine võiks olla juba osa Sinu igapäevaelust, et probleeme ennetada. Õnneks on seda lihtne teha, vaadates peamiselt oma toidulaud üle, aga ka tegeledes muude väliste teguritega.
Nende tegevustega saavutad terve ja tasakaalus mikrobioomi:
Stressi leevendamine oma igapäevaelus on väga oluline. Stress on raske kogu kehale ja vaimule, laastades seda tasapisi. Proovi lisada oma rutiini tegevusi nagu jooga, kõndimine, massaaž, naermine, pere ja sõpradega aja veetmine, loomadega koos olemine jm.
Ka ei tohiks kahelda toidulaua olulisuses, et parandada oma üldist tervist. Vähenda oluliselt töödeldud, suhkrurikka ja rasvarikka toidu kogust. Püüa mitte alkoholi ja kofeiiniga liialdada ning lisa oma toidulauale rohkem taimseid, peamiselt kiudainerikkaid, aga ka probiootilisi toiduaineid nagu jogurt, hapendatud köögiviljad ja kombucha. Ära unusta koos nendega tarbida prebiootilisi toitusid nagu brokkoli, banaan või kaerahelbed.
Tarbi pro- ja prebiootikume toidulisandina, et abistada oma kõhu mikrobioomi. Kindlasti peaksid probiootikumi lisaks võtma juhul, kui läbid antibiootikumi kuuri, et tasakaal püsiks. Muul ajal pea nõu arstiga, et veenduda toidulisandi vajalikkuses.
Vähene uni võib tekitada kõhu tervises probleeme, viies omakorda veelgi kehvema uneni. Seda surnud ringi saad ennetada, magades igal ööl piisavalt täisväärtuslikku und vähemalt 7-8 tundi.
Vee joomine piisavas koguses aitab hoida seedesüsteemi ning kõhu sisemust tervena, samas tasakaalustades tervislike bakterite osakaalu.
Veendu, kas sul on mõne toiduaine vastu toidutalumatus. Sümptomid nagu kõhukrambid, lööbed, kõhugaasid, iiveldus, refluks ja väsimus võivad kõik viidata mõnele toidutalumatusele. Võid püüda oma toidulaualt mõneks ajaks eemaldada tüüpilised probleeme tekitavad toiduained nagu piimatooted, gluteiin või kofeiin.
Võta lisaks toidulisandeid, nagu näiteks kollageen ja magneesium. Kollageen aitab taastada ja parandada seedesüsteemi sisemust ning hoiab immuunsüsteemi tugevana parandades üldist heaolutunnet. Magneesiumivaeset dieeti seostatakse suurema seedetrakti põletikulisusega ning bifidobakterite vähenemisega, mis mängivad olulist rolli vitamiinide tootmises ja kõhu kaitsmises kahjulike patogeenide eest.
- suurim kollageeni sisaldus vedelal kujul
- sisaldab C-, B5 ja B6 vitamiine
- kalaluu kollageeni on organismil lihtsam seedida ning omastada
- kiireim viis magneesiumipuuduse leevendamiseks
- puhtast allikast pärit magneesiumkloriid
- imendub efektiivselt veresoontesse ja lihastesse