Kuidas süüa pühade ajal targalt – nipid kõhu tervise heaks
Pühadeaeg on juba käes ning väga kaugel ei ole enam jõuludki. Sel ajal hindame me enim pereliikmetega ühiselt veedetud kvaliteetaega, tähendusrikkaid hetki, kingisaamise- ning kinkimisrõõmu ja loomulikult häid maitseid toidulaual koos oma kõige lähedamastega. Pikal pühadeperioodil on end lihtne unustada nautima liiga suures koguses maitsvaid toite, mis koosmõjul sagimisega kaasneva stressiga võivad põhjustada terviseprobleeme.
Pühade ajal ei taha kindlasti keegi meist süüa dieettoite või valmistada samu roogasid, mida argipäevadelgi. Seetõttu on oluline toituda mõõdukalt ning oma keha kuulates. Lihtsate nippidega on võimalik toitude kalorsust ja rasvasust alla tuua ilma nende maitses olulisi kompromisse tegemata.
Neid nippe järgides saad pühade ajal targemalt toituda
- Mõõdukus on kõige võti
Maitsvate toitude söömine ei pea olema ebatervislik, kui teed seda mõõdukalt. Püüa hoida ülejäänud toidukorrad enne ja peale pühadesööki tervislikumad ning kergemad. Selleks, et mitte toiduga liialdada, proovi süüa aeglasemalt. Aeglasemalt söömine annab kehale piisavalt aega saata ajule hormonaalseid signaale, et meie kõht on täis.
- Tervislikumad alternatiivid
Mõningaid muudatusi tehes saad muuta oma lemmikud toidud kehale veidi kergemaks. Näiteks võid koorese salati valmistamisel kasutada hapukoore asemel jogurtit või küpsetada toidud hoopis ahjus mitte õlis.
- Kodune toit kaalub valmistoidu üle
Suurel hulgal erinevate toitude valmistamine võib olla stressirohke ning keeruline, kuid see garanteerib kontrolli selle üle, mida on toidule lisatud ning kokkuvõttes palju tervislikumad road. Töödeldud toitudes on tihtipeale liialt palju soola ning suhkrut ja erinevaid kahjulikke lisaaineid.
- Rohkem köögivilju
Lisades lauale maitsvalt valmistatud köögivilju, on tervislikult toitumine palju kergem. Püüa köögivilju valmistada võimalikult lihtsalt, et säiliksid neis sisalduvad kasulikud ained.
- Seedimise soodustamine peale söömist
Kerge jalutuskäik kohe peale söömist aitab väga efektiivselt seedimist kiirendada. Lisaks on väga tõhus erinevate taimeteede joomine peale sööki- piparmünt, võilill, apteegitill, ingver või kummel.
Kuidas peale pühasid taastuda?
Kui oled suures pühadehoos siiski veidi liiga palju söönud või alkoholi joonud ning sellega kaasnevad seedimisprobleemid, ära lohuta end veelgi rohkema toidu või hoopis keha näljas hoidmisega. Kui seedimine ei ole paari päeva jooksul täielikult taastunud, on viise kuidas oma kõhu tervist parandada.
Järgnevatel päevadel ole oma kehaga õrn ning anna sellele vajalikke toitaineid süües siis, kui tunned näljatunnet. Et muuta neil päevadel tervislikumalt toitumine enda jaoks lihtsamaks, varusta oma külmkapp köögiviljade ja valguallikatega, et tühja kõhu korral ei peaks krabama miskit ebatervislikku. Varu tervislikke snäkke nagu pähklid või puuviljad, mis annavad vitamiine ning mineraale ja aitavad täiskõhutunnet hoida. Ära unusta juua toidukordade vahepeal piisavalt vett ning toeta keha normaalseid funktsioone näiteks vitamiinide ja toidulisanditega.
Püüa rohkem liikuda – käi jalutamas, poodi minnes jäta auto uksest kaugemale, lifti asemel kasuta treppe jne. Kui Sa ei ole harjunud igapäevaste treeningutega, siis võiksid neist ka praegu hoiduda ning liikuda pigem kergemalt. Terve keha heaks on väga oluline ka täisväärtuslik uni. Ära unusta oma keha kuulata ning selle vastu sõbralik olla – sel viisil möödub pühadeaeg palju kergemini.