Nahahooldus rutiin – mis minu omas sisalduma peaks?
Nahahooldus näpunäited enne pikema sisuni jõudmist
Nahahooldus peab olema teie elu osa. Suurepärane nahk ei ole lihtsalt DNA küsimus – tegelikult mõjutavad teie igapäevased harjumused seda, mida peeglist näete. Kuid olenemata sellest, milliseid nahahooldus tooteid kasutate, on peadpööritavalt palju arvamusi kõige kohta, alates niisutamisest kehakreemidega kuni UV-kiirguse eest kaitsmiseni. Lõppkokkuvõttes on naha eest hoolitsemine lihtsalt väga individuaalne rutiin. Kogu müra ja jama sorteerimiseks peaksite seda meeles pidama.
Kolm peamist sammu
Mõelge oma nahahooldustoimingutele, mis koosnevad kolmest peamisest sammust:
- Puhastamine – näo pesemine.
- Toonimine – naha tasakaalustamine.
- Niisutamine – naha niisutamine ja pehmendamine.
Mis tahes nahahooldustoiminguid te kasutate, eesmärk on tugevdada oma jume nii, et see näeks kõige parem välja. Lisaks ka aru saada, mis toimib kõige paremini kohtades, kus teil võib olla probleeme – näiteks aknet või armid. “Nahahooldus rutiinid on võimalus märgata muutusi enda sees,” ütleb San Francisco nahahooldusspetsialist Kristina Holey. Kuna teie naha vajadused muutuvad vanusega, siis peavad muutuma ka naha- ja kehahooldus tooted. Siiski lisab ta, et “see ei seisne täiuslikkuse loomises”. Laske neil kolmel sammul muutuda teie igapäevaseks rituaaliks, mis kindlustab teie naha rahulolu ja muudab teie päeva heaks.
Andke rutiinile ja toodetele aega
Nahahooldus toodete taga olev teadus on jõudnud kaugele, kuid sellist lahendust nagu kiirparandus veel ei leia – muudatuste märkamiseks on vaja aega, ütleb Schweigeri dermatoloogiagrupi Manhattani dermatoloog dr Rachel Nazarian. “Tulemusi nähakse ainult järjepideva kasutamise korral,” selgitab ta. Püüdke erinevuse märkamiseks tooteid kasutada vähemalt kuue nädala jooksul üks või kaks korda päevas.
Näpunäide: Kasutage mis tahes nahahooldustooteid paksuse järjekorras – kõige õhemast kuni kõige paksemani. Näiteks puhastusvahend, tooner (kui te seda kasutate), seerum ja seejärel niisutav kehakreem.
Naha puhastamine
Näo pesemine on iga rutiini kõige elementaarsem ja olulisem samm, ütles New Yorgi dermatoloog dr Carlos Charles. “Meie nahk puutub iga päev kokku keskkonna saasteainete, mustuse ja muude teguritega, mida tuleks õrnalt eemaldada.” Peske oma nägu kaks korda päevas, hommikul ja õhtul, et vältida ummistunud poore, tuhmust ja aknet.
Leidke oma näopuhastusvahend
Õige koostis puhastab teie nahka ilma olulisi ja loomulikult kehas esinevaid õlisid eemaldamata. Võtke kehakoorija kasutamist rahulikult (kasutage üks kord nädalas) ja vältige neid, mille koostises on purustatud pähkli koored või abrasiivsed koostisosad.
Igapäevaseks puhastamiseks pidage meeles neid punkte olenevalt teie nahatüübist:
- Rasune nahk või akne – kasutage vahutavat naha puhastajat
- Kuiv, punane ja/või lööbega nahk – kreem või loputusvesi
- Tundlik nahk – kasutage õli
- Vananenud nahk – puhastav palsam
- Kõikide nahatüüpide jaoks – mitsellaarvesi
Mida tähendab „mittekomedogeenne“ täpselt?
Seda terminit kasutatakse sageli nahahooldus toote siltidel ja seda kasutavad nahahoolduse eksperdid, kuid see pole alati määratletud lihtsas ja selges keeles. Siin on lühike selgitus: kui toode väidab, et see ei ole komedogeenne, tähendab see, et see ei tohiks ummistada poore ega vallandada aknet – naha ummistamine ja näärmete blokeerimine võib seda teha. Väidet ei reguleeri siiski mitte ükski institutsioon ja paljud brändid teevad oma sisemised testid, et teha kindlaks, kas toodet tuleks pidada komedogeenseks või mitte. (Mõned üldtuntud komedogeensed koostisosad on kookosõli ja kakaovõi.) Mida vähem on naha tootes koostisosi, seda lihtsam on kindlaks teha, kas see põhjustab mingeid reaktsioone.
Toonik ja selle võlud – kuidas seda kasutada?
Paljude jaoks toob sõna “toonik” meelde 80-ndate aastate nõmedaid ahendavaid aineid. “Algne toode oli alkoholipõhine, mida kasutati rasuse naha kuivatamiseks ja pärast puhastamist kogu mustuse eemaldamiseks,” ütles dr Nazarian. Tänapäeva valemid on aga edasi arenenud. Need on nagu toidulisandid või vitamiinid – need õhukesed vedelikud annavad täiendava koguse toitaineid, aidates teistel nahahooldus toodetel paremini imenduda, tasakaalustades samas teie jume. Enamik eksperte arvab, et näotoonik on valikuline: “See võib olla hea viis lisada nahale konkreetseid koostisosi, mida teie teistes toodetes ei pruugi olla või lisada nahale täiendav kiht.” Kui teil on aega ja tahet, siis siin on mõned ülihead koostisosad, mida otsida:
- Alfa- ja beetahüdroksühapped, et õrnalt eemaldada surnud naharakud, mis võivad ummistada poore, parandavad päikese käes kahjustatud nahka ja minimeerivad tuhmust.
- Hüaluroonhape hüdratsiooni kiirendamiseks, naha rasvasuse parandamiseks ja peenete joonte ning kortsude vähendamiseks.
- Roosivesi ja roheline tee ärrituse rahustamiseks ja punetuse vähendamiseks koos põletikuvastase toimega.
- E- ja C vitamiin igapäevase kokkupuute vastu saastega, mis võivad teie naha vananemist kiirendada.
Mis on toonik?
“Toonik tuleks peale kanda pärast puhastamist ja enne millegi muu panemist,” ütleb Mattioli. Traditsiooniline pealekandmis viis on vatipadja märjaks tegemine toonikuga ja selle üle näo kandmine. Kuid nagu Mattioli ütleb: “kasutades vatipatju läheb palju toonikut lihtsalt kaduma.”
Näpunäide: „Kõige tõhusam on tooniku pealekandmine puhaste kätega. Valage vaid mõni tilk peopessa ja käige soovitud koht kätega üle. ”Või kui soovite, võite vatipadja laiali tõmmata, nii et enne nahahooldus tooniku panemist poleks see nii paks,” soovitab Mattioli. Enamike tooniku nahahooldustooteid saab kasutada nii hommikul kui öösel. Neid millel on koorivad happed võiksite kasutada ainult öösel või igal teisel päeval.
Naha ravimine seerumitega
Lihtsustatult öeldes on seerumid võimsad liitlased teie nahale. Kontsentreeritud aktiivsete koostisosadega täidetud eliksiirid võivad leevendada mitmeid probleeme, alates mustpeadest kuni kortsudeni. “Isegi kui teil pole mingeid konkreetseid probleeme, vajavad kõik ikkagi hommikul üldist antioksüdant seerumit, et kaitsta igapäevaste ründajate eest,” räägib Mattioli. Ehkki koostisosade jaoks on “piiramatud võimalused”, toob Nazarian välja oma isiklikud lemmikud. Konkreetsete probleemide lahendamiseks otsige neid tooteid:
- Hüaluroonhape niiskuse ja vee kehas ja nahas hoidmiseks, et vältida niiskuse kadu.
- C-vitamiin aitab tuhmi nahka heledamaks muuta ja mustpäid vähendada jätkuva kasutamise korral.
- Retinool, B3-vitamiin, peptiidid, mis stimuleerivad kollageeni ja elastiini tootmist kehas. Need on valgud, mis aitavad vältida peenikesi jooni nahal ja naha nõtkumist.
- Kolloidne väävel, niatsiinamiid punetuse ja ärrituse rahustamiseks, vähendavad põletikku, ja parandavad aknet oma antimikroobse toimega.
Kasulikke näpunäiteid
Kui teil on mitu muret, võiksite kasutada mitut erinevat toodet. “Soovitan ravida erinevaid naha piirkondi erinevate toodetega,” ütleb Mattioli. “Võib-olla kasutate ainult C-vitamiini seerumit, kuid siis kasutate mõnda teist seerumit hüperpigmentatsiooniks teise koha peal.” Võimalike reaktsioonide vältimiseks konsulteerige kindlasti enne oma perearsti või dermatoloogiga.
„Ärge segage oma seerumit kreemiga aja säästmiseks! See vähendab seerumi võimet tõhusalt nahka imenduda”, ütles dr Nazarian. “Tooteid tuleks kasutada ükshaaval.”
Kõiki nahahooldus seerumeid ei rakendata sama sagedusega. “See sõltub koostisainetest,” ütleb dr Nazarian. “Ma eelistan antioksüdante hommikul, kuna need pakuvad teile keskkonna eest täiendavat kaitset ja enamik meist ei kasuta piisavalt päikesekaitsetooteid,” ütleb Mattioli. Kuid mõned koostisosad on parimad, kui neid öösiti kasutada. Näiteks: “Retinoolid ei ole päikese käes püsivad ja lagunevad kiiresti päevasel kasutamisel,” selgitab dr Nazarian. Kokkuvõtlikult öeldes: lugege hoolikalt pakendil olevaid juhiseid.
Naha niisutamine kreemide ja muuga
Niisutaja kõige põhilisem funktsioon on naha hüdreerimine ja pehmendamine. “Põhiliselt aitavad niisutavad nahahooldus tooted ära hoida naha välimiste kihtide kaudu vee väljumist,” selgitab dr Charles. “Need võivad täiendada ka nahas leiduvaid looduslikult leiduvaid kaitseõlisid ja muid eluks vajalikke aineid, näiteks keramiide.” See on üks toode, mida arstid soovitavad kasutada aastaringselt kõigile nahatüüpidele. “Nahk kaotab vananedes aina rohkem oma loomuliku võime säilitada niiskust,” rõhutab dr Nazarian, “ja igapäevased tegevused, näiteks pesemine, võivad looduslikud niisutajad pinnalt koorida.”
Kuidas valida niisutavat nahahooldus toodet
“Kõik vajavad niiskust, kuid teie niisutaja tekstuur peaks vastama teie nahatüübile,” märgib Mattioli. Siin mõned punktid, kuidas valida niisutavat nahahooldus toodet:
- Rasune nahk – Geelil põhinev niisutaja
- Normaalne või muutuv nahk – vedelam kreem
- Kuiv nahk – Paksem ja pehme kreem
- Punetav, põletikuline ning tundlik nahk – tugevama tekstuuriga palsam
Päeva- ja öökreemi erinevus
Hommikuti kasutatavad nahahooldus kreemid on varustatud ainetgga, mis aitavad teie nahka kaitsta keskkonnas esinevate ohtude eest, millega kodust lahkudes kokku puutute – paljud sisaldavad antioksüdante, et vähendada ohtu igapäevase saaste eest ja päikesekaitse elemente, et kaitsta teid ultraviolettkiirguse eest. Need kreemid tunduvad tavaliselt pehmed ja õhulised. Öökreemid keskenduvad seevastu võimalike vigastuste parandamisele koos koostisosadega nagu retinool, et kiirendada rakkude uuenemist ja neutraliseerivad mustpäid. Need kreemid niisutavad ka teie nahka rohkem oma pehmendavate ainetega, mis loovad sageli rikkaliku paksu tekstuuri.
Mis asjad on silmakreemid?
Kas suudate ilma silmakreemita ellu jääda? Absoluutselt. Kuid kui teil on konkreetseid probleeme – näiteks hüperpigmentatsioon, kuivus või turse -, võiksite seda proovida. “Silmaümbruse nahk on üsna õhuke ja õrn ning reageerib ärritavatele koostisosadele tugevamini, kui teised piirkonnad,” räägib dr Nazarian. “Seetõttu soovitavad dermatoloogid tavaliselt silmakreemi, mis arvestab potentsiaalset tundlikkust ja mille toimeainete kontsentratsioonid on paremini talutavad silmade ümbruses.”
Silma aluste kottide ja põletiku korral võivad kofeiin, peptiidid ja hüaluroonhape olla rahustavad, väidab Mattioli. “Tumedad ringid võivad olla tingitud nähtavatest veenidest või tumedamates nahatoonides esinevatest värvimuutustest,” ütleb ta. “Otsige häid koostisosi nagu C-vitamiin, kojic hape ja niatsiinamiid.” Näpunaide: Silmade ärrituse vältimiseks hoidke silmi tugevate retinoolide (mis võivad kipitada ja punetust tekitada) ja lõhnaainete eest.
Kuidas valida niisutavat nahahooldus toodet
“Kõik vajavad niiskust, kuid teie niisutaja tekstuur erineb sõltuvalt teie nahatüübist,” märgib Mattioli. Millist ja kuidas siis valida? Rasuse naha jaoks eelistage geel niisutajat, see on veel põhinev variant, mis on õhuline ning imendub kiirelt.
Keskmise naha puhul eelistage vedelamat kreemi, klassikalist kehakreemi nagu näiteks HEMPZ kehakreem.
Kuiva naha puhul pigem valida nahahooldus kreem, mis põhineks rohkem õlidel ning tundub paksem, kui tavaline vedel kreem. Põletikulise ning tundliku naha puhul eelistage palsamit, mis on üsna rasvane ning tiheda tekstuuriga.
Kaitse end päikesekreemiga
Kõik eksperdid, kellega me konsulteerisime, nõustusid ühehäälselt ühes asjas: päikesekaitsekreem on väga pikalt teistest eest, see on kõige olulisem nahahooldus toode. See on „ülimalt oluline teie aastaringse nahahooldus rutiini osana“, märgib dr Charles. “Päikesekaitsekreemide igapäevane ja järjepidev kasutamine aitab vältida peente joonte ja kortsude teket, „apelsini nahka“ ja aja jooksul muudab ka pooride väljanägemist paremaks. Veelgi olulisem on see, et igapäevane päikesekaitsekreemide kasutamine aitab vältida teatud nahavähkide teket.” Selleks, et seda oleks lihtsam teha soovitavad eksperdid kasutada igapäevast niisutajat, mille sisse on juba pandud päikesekaitsekreem mille SPF on vähemalt 30.
Päikesekaitsekreemi koostise dekodeerimine
On palju arutelusid selle üle, millised nahahooldus ja päikesekaitse tooted on teie naha jaoks kõige paremad ja ohutumad. Kõigis nahahooldus- ja päikesekaitsekreemides on kahte tüüpi koostisosi:
Keemilised koostisosad, näiteks oksübensoon ja oktinoksaat, mis imenduvad teie nahka ultraviolettkiirguse tekitatud kahju korvamiseks
Plussid:
- Kerge, kergesti pealekantav ja nahal läbipaistev.
Miinused:
- Võib ärritada ja põhjustada reaktsioone tundliku nahaga inimestel.
- Teatud koostisosad, näiteks oksübensoon, on tekitanud terviseprobleeme ja keskkonnaohtliku nahahooldus toodete andmebaasis on see kõrge ohtlikkusega.
Füüsilised koostisosad, nagu titaandioksiid ja tsinkoksiid, asuvad naha peal, et UV-kiirte kehasse sisenemist blokeerida.
Plussid:
- Väga väike ärritus- või terviseprobleemide oht.
Miinused:
- Sageli jätab nahale valge või hallika varjundi, eriti tumedama nahatooniga naha korral.
Näpunäide: “Ma pooldan tavaliselt päikesekaitsekreemide kasutamist, mis sisaldavad füüsiliste ja keemiliste blokeerivate komponentide kombinatsiooni,” ütleb dr Charles. “Need pakuvad kaitset nii UVA kiirguse, kui ka UVB kiirguse eest ja tavaliselt ei jäta nähtavaid jääke.”
Päikesekaitsekreem puust ja punaseks
Dr Nazariani sõnul mõelge sellele oma rusikareeglina: „Kandke päikesekaitsekreemi 30 minutit enne päikese kätte minemist ja tehke seda uuesti vähemalt iga kahe tunni järel. Keemilisi päikesekaitsekreeme tuleks kanda otse puhtale nahale, kuid füüsilisi võib teie nahahooldus rutiinis kasutada viimasena, kuid kindlasti enne meigi peale panemist. Näo ja keha avatud alade katmiseks sobib umbes kaks supilusikatäit päikesekaitse tooteid.”