Hammaste valgendamine kodus

mida peaks teadma enne hammaste valgendamist?

Kas soovid valgemaid hambaid? Siis on hammaste valgendamine kodus või hambaarsti juures ainsad valikud. Enne, kui tellid kõige lahedama ja uuema hammaste valgendamise komplekti, pliiatsi või plaastrid lugege see artikkel läbi. Mõned geelid ja komplektid võivad olla üsna ohtlikud. Räägime sellest kõigest nüüd lähemalt.

“Selfiede” ja sotsiaalmeedia ajastul tahavad kõik näidata enda kõige paremat ja ilusamat versiooni. Tihtipeale on hammaste valgendamine see millest alustatakse.

Hammaste valgendamine muutub aina odavamaks ja ligipääsetavamaks iga aastate. Mida populaarsemaks see muutub, seda rohkem tekib ka halbu ning ohtlikke tooteid. Lõppkasutajatele on see väga väga halb.

Tihti reklaamitakse tooteid valesti või lihtsalt jäetakse olulised osad kirjeldusest välja. Sa ei pruugi teada, mida sa päriselt saad.

Kui sul on mõtteis hambad valgeks saada, siis see on sulle

Me tahame teile selgitada selle protsessi kasutegureid ning ohte enne, kui te alustate. Teil on terveks eluks ainult üks komplekt hambaid seega olge ettevaatlikud! Selle artikli lõpuks saate te teada:

  • Kuidas hambavalgandus tegelikult toimib
  • Mis on ohutu ja mis mitte
  • Kuidas halbu valgendamis tooteid ära tunda
  • Kuidas kõige efektiivsemalt hambaid valgendada
  • Kõige ohutumad hammaste valgendus viisid

Miks hambad muutuvad kollaseks?

Hammaste kollastumine on loomulik osa vananemisest.Juuksed lähevad hallimaks ning hambad lähevad kollasemaks samaaegselt. Kollaseks läheb hamba sisemine osa nimega “dentiin”, mitte väline hambavaap ehk “enamel”.

Aja jooksul paistab sinu dentiin tumedam ning hambavaap (enamel) muutub õhemaks – seda lihtsalt loomuliku kulumise tõttu, kuna hambaid kasutatakse iga päev. Kõige rohkem happeliste toitude ja jookide tõttu. Hambavaap õheneb ning tumedam dentiin paistab paremini läbi, mistõttu näeb hammas kollane välja. Veel mõjutegureid:

  • Võtsite tetratsükliini enne 10. eluaastat – väga tugev antibiootikum
  • Hammaste ära löömine või purunemine (näiteks kukkumine)
  • Olete kasutanud liiga palju fluoriidi – enamik hambapastades sisaldub
  • Geenid, mis defineerivad teie hammaste värvi juba sünnist
  • Hõbedast või muust metallist hambaplommid/täidised

Hambavaap (enamel) muutub plekiliseks ka juues teed, kohvi, veini või suitsetades. See ei mõjuta hammaste sisemist värvi (dentiiti) ning enamiku kahjust saab eemaldada heade hammaste valgendus toodetega.

Kuidas toimib hammaste valgendus?

Hammaste sisemine valgendamine

Hammaste valgendus seesmiselt tähendab dentiini valgendamist ehk hamba sisemist osa. Enamikus maailmas kasutatakse selleks vesinikperoksiidi sellistes kogustes, mis kahjustab hambavaapi (enameli)Euroopa Liidus on keelatud koduseks kasutamiseks hammaste valgendus komplektid (tegelikult kõik tooted), mis sisaldavad rohkem, kui 0.1% vesinikperoksiidi.

iSmile e-poes müüakse ainult tooteid, mis vastavad Euroopa Liidu nõuetele ning on võimalikult looduslikud! Näiteks Beaming White hammaste valgendus komplekt. Lisaks geeliga valgendamisele on olemas ka suuloputusõli, hammaste valgendusplaastrid, valgenduspliiatsid ning aktiivne süsi.

Probleem välismaalt tellimisega on see, et paljud komplektid sisaldavad 18% – 35% vesinikperoksiidi, mis rikub hambavaapi (enameli) ning muudab igemed tundlikuks ja valulikuks.

Paljudes e-poodides, dropshipping e-poodides (tähendab, et kohapeal kaupa pole), Amazonis, e-bays jne müüakse hammaste valgendus tooteid ilma infota, mis koostisosad selles sisalduvad. Hiinast tellitavad valgendusgeelid ja komplektid sisaldavad kõik 18% – 35% vesinikperoksiidi. Soovitame olla väga ettevaatlikud ning osta vaid usaldusväärsete edasimüüjate käest pärast hambaarstiga konsulteerimist!

Enamikud meie e-poes müügil olevad tooted valgendavad hambaid ühel või teisel moel (geel, aktiivsüsi, hambapasta jne). Kui hamba kihid muutuvad valgemaks siis läbi hamba emaili (hambavaap, enamel) kumab läbi valgem toon.

Hammaste väline valgendamine

Hammaste “väline valgendamine” tähendab plekkide eemaldamist väliselt kihilt ehk hamba emaililt (hambavaap, enamel) Suitsetamise, veini, kohvi ja tee poolt jäetavad hammaste plekid on tavapäraselt lihtsasti eemaldatavat, kas hambaarsti poolt poleerimisega või valgendava hambapastaga. Kahjuks pole kõik hammaste välise valgendamise tooted turvalised.

Näiteks Crest Valgendusplaastrid ei toimi järjekindlalt ning mõjutavad teie tundlikke igemeid ohtlike kemikaalidega. Räägime artiklis hiljem edasi erinevatest meetodidest.

Mis on parim viis sulle valgendamiseks?

Näiteks võib endale soetada ka plekke eemaldava elektrilise hambaharja. Loomulikult aitab plekke eemaldada ka vastav teenus ilusalongis või hambaarsti juures.

Kui teil on hambad sisemiselt kollaseks muutunud (dentiit) siis ei aita teid mitte ükski hambapasta. Te peate kasutama hammaste valgendusgeeli, mida hoitakse vastu hambaid. Kuid ärge jookske kohe ostma hammaste valgendusplaastreid!

Mida teada enne hammaste valgendamist?

Alustage tervete hammastega – nagu ka kööki ei saa renoveerida, kui põrand mädaneb ei saa ka hambaid valgendada, kui nad ei ole korras.

Hammaste valgendus, kui teil on igemehaigus, hambajuurepõletik, hambaaugud, väga viltused hambad või mõni muu ravimata probleem siis võib valgendamine tekitada valu ja probleeme juurde. Lisaks raiskate oma aega ja raha, kuna valgendamine ei toimi väga hästi kahjustatud hammaste peal.

Eetiline hambaarst ütleks teile kõike seda ning ei võta teie raha enne, kui muud probleemid on parandatud.

Hammaste valgendamine ei tohiks olla ühekordne ning ei kesta igavesti, sest hambad muutuvad alati kollasemaks nii loomuliku vananemise tõttu, kui ka eluviisi tõttu.

Sama suurus ei sobi kõigile

Iga inimese hambad ja nende kuju on erinev. Seega tuleks kindlasti kasutada enda hammaste vormi. Kõikide meie hammaste valgendus komplektidega on kaasas taolised vormid.

Tulemus, mis saavutatakse hammaste valgendamisega oleneb sinu hammaste seisust enne alustamist. Mõned inimesed arvavad, et valgendamine eemaldab kõik kahju, mis nad on oma hammastele põhjustanud, aga ei. Mida paremini te oma hammaste eest olete hoolitsenud, seda paremad on tulemused.

Mida rohkem regulaarseid hambaarsti külastusi, hammaste pesu, hambaniidi kasutust ning üleüldist hoolt – seda parem on sinu isiklik tulemus valgendamisega.

Liigne kasutamine ei ole hea. Teatud hammaste valgendamise tooted ei ole soovituslikud väga tihedaks kasutamiseks. Kindlasti tasuks lugeda, kas tegemist on loodusliku või keemiat täis valgendusega. Vale asja kasutamine ning üle kasutamine võib teha hammaste seisukorra hullemaks.

Hammaste valgendamine on turvaline, kui õigesti teha

Enamjaolt on hammaste valgendamine ikkagi turvaline – seni kuni järgite hambaarsti soovitusi ning kasutusjuhendeid kodustel vahenditel. Millised hammaste valgendamise vahendid on sulle õiged?

Hambaid valgendav hambapasta

Nimetus “valgendav hambapasta” on veidi eksitav. Hambapasta võib ainult kergelt puhastada hambaid pealmiselt ning seda ainult keemiliste elementidega, mis võivad olla kahjulikud. Reaalsuses eemaldavad kõik hambapastad mingil määral plekke oma koostisainete tõttu.

Hammaste valgendusplaastrid

Valgendusplaastrid on valged paindlikud kummist ribad. Iga riba on kaetud valgendusgeeliga. Need võivad olla ohtlikud juhul, kui nad sisaldavad vesinikperoksiidi!!!

Nad ei ole kõige parem variant valgendamiseks, kuna nad “kleebitakse” hammaste külge ning oma suuruse tõttu võivad nad minna ka igemete vastu. See tähendab, et kui plaastri ribad sisaldavad halbu kemikaale võib see igemeid kahjustada. Potentsiaalsed kõrvalnähud on tundlikud igemed, valu pikemal perioodil ning halvimal juhul igemepõletik.

Lisaks sellele ei pääse plaastrite küljes olev geel hammaste vahele ning tavapäraselt valgendavad ainult pealmist hamba pinda. See omakorda tähendab, et tulemused võivad olla ebaühtlased. Eriti, kui teil on veidi viltused hambad.

HOIATUS! Valgendusplaastrid võivad tekitada kohutavat valu, kui nendes olevad kemikaalid satuvad kontakti igemega, mis on põletikus, satuvad hambaauku või puutuvad kokku muu hammastega seotud haigusega!

Hammaste valgendamine geeli komplektiga

Kõige efektiivsem ja pikas perspektiivis väikseima kuluga on hammaste valgendamine on geeliga ning komplektis oleva LED lambiga. Kliendid on meile tegelikult ka kinnitanud, et tulemusi saavutatakse ka LED lampi kasutamata – kuulaksime hea meelega kõigi tagasisidet selle kohta!

Seda seetõttu, et komplektis sisaldub hammaste vorm, mida kergelt kuumutatakse, et ta läheb pehmeks, seejärel pannakse hammaste vahele, surutakse hambad kokku ning aidatakse näppudega vastu hambaid pressida, et tekiks teie hammaste täpne vorm.

Väike kogus hammaste valgendusgeeli asetatakse vormi sisse ning vorm pannakse suhu. Samamoodi hoitakse hambaid kergelt koos.

Hammaste vorm tagab selle, et valgendusgeel ei läheks igemetele vastu (juhul, kui te seda MEELETULT palju sinna pole pannud) ning tänu sellele katab geel hambad täielikult – ka hamba vahed.

Positiivne on ka see, et kui teil on juba hammaste vorm ning LED lamp olemas ei pea te uut komplekti ostma. Te saate lihtsalt soetada valgendusgeeli tuubid!

Potentsiaalne risk on see, et kui osta või tellida komplekt tundmatult müüjalt võib selles sisalduda vesinikperoksiidi või muid ebatervislikke kemikaale. Olge alati ettevaatlikud selles suhtes! iSmile e-poest soetades võite olla kindlad, et vesinikperoksiidi toodetes pole. Kõik tooted leiate meie “Hammaste valgendamine” kategooriast.

Valgendamis meetodid, mida kindlasti vältida

“Zoom” valgendamine, UV valgusega, halogeen lampidega ning laseritega valgendamine.

Võibolla olete välismaal näinud või kunagi näete, kuidas kaubanduskeskustes on püsti pandud väiksed putkad või alad, kus pakutakse hammaste valgendamist. On väga oluline ära märkida, et enamikes sellistes kohtades ei saa olla kindel, mis tooteid kasutatakse!

Hetkel on välismaal sellistes putkades populaarne pakkuda “laser-valgendust”, mis pigem kahjustab hambaid. Eestis pakutakse seda üsna avalikult näiteks Läänemere Hambakliinikus, Kesklinna Hambaravis, MyDent Hambakliinik ja nii edasi.

Juba aastal 2003 kirjutas Hambaarsti portaal, et tegemist on ohtlikuma protsessiga, kui muidu: https://www.hambaarst.ee/artiklid/524/

Seda puhtalt seetõttu, et laserkiired tekitavad hamba kõvakudedele kõige suuremaid kahjustusi aktiveerides valgendusgeeli. Halvimatel juhtudel võib taoline protsess ka hambanärve tappa.

Professionaalne hammaste valgendamine hambaarsti juures

Hambaarsti juures on soovituslik kindlasti uurida milliseid valgendus võimalusi pakutakse ning valida kõige ohutum. Tavapäraselt kestab protsess paar tundi ning külastama peaks samuti 2-3 korda.

Protsess toimub tavapäraselt samamoodi nagu kodus ehk valgenduskeel asetatakse hammastele ning mingit vormi lambiga valgustatakse.

Olenevalt kasutatavast geelist ja tootest muutuvad hambad mitu tooni valgemaks. See on ilmselt kõige kallim variant, kuna hammaste valgenduste hinnad on sadades eurodes.

Hammaste valgendamine – kui turvaline see ikkagi on?

Viimase 10 aastaga on kogutud väga palju kliinilisi andmeid ning see näitab, et hammaste valgendusgeel on turvaline, kui ta sisaldab, väga vähesel määral vesinikperoksiidi. Veelgi turvalisem, kui ta ei sisalda seda üldse. Tuletame siinkohal meelde, et Euroopa Liidus on lubatud maksimaalselt 0.1% vesinikperoksiidi hammaste valgendus toodetes.

Kõige rohkem soovitame kasutada hammaste valgenduskomplekti, kus on sees hammaste vorm, mis aitab geeli hoida hammaste peal.

Hammaste valgendamine on turvaline, kui teete seda mõõdukalt, jälgite kasutusjuhendeid ning teete korraliku uurimustöö toote kohta, kui näiteks tellite seda välismaalt.

Jaga seda postitust