D vitamiin on väga oluline – seda on lihtne endale annustada
D vitamiin on Eestlaste seas väga puudulik
Isegi suvehooaja lõpuks on kolmandik Eestlastest kannatamas D vitamiini puuduse all, kuid õige D vitamiini taseme saavutamine enda kehas on üsna lihtne! Suvel tuleb seda ammutada päikesest ning talvel võtta, kas toidulisandeid või vitamiine.
Mart Kulli doktoritöö, mida ta kaitses Tartu Ülikoolis, kirjeldab, et D vitamiini puuduse all kannatavaid inimesi on kõige rohkem talvel, kui umbes 73%-l eestlastest on D vitamiini vähem, kui soovitatud ning 8% elanikest kannatab täieliku D vitamiini puuduse all.
Uuring, mis viidi läbi Tartu Ülikooli Kliinikumis kogus andmeid 400-lt tervelt inimeselt, vanuses 25-70, üle terve Eest. “Nii laiaulatuslik D vitamiini puudus Eestis on üllatav, sest situatsioon naaberriikides on parem,” ütles Kull.
D vitamiini sisaldavad piimatooted, mis osaliselt kompenseerivad vähese päikese tõttu tekkinud vitamiinipuuduse, on olnud saadaval Soomes, Rootsis, Norras ja USA-s juba aastaid. Mitte ükski Balti riik ei tugevda hetkel toiduaineid D vitamiiniga. See on olemas toidulisandina apteekides ning e-poodides, kuid praktiliselt mitte ükski uuringus osalenud inimene ei kasutanud D vitamiini toidulisandina. Üks D vitamiini allikas on ka kala, kuid see pole Eestis populaarne toidugrupp.
Eestis on talvel parim variant, kas võtta toidulisandeid või puhtalt D vitamiini. iSmile.ee e-poes on müügil mitmed vitamiinijoogid, mis on talvel tarbimiseks ideaalsed ning Mega Sport Vitamiinijook on nendes suurima D vitamiini sisaldusega.
Kaheksa kuud ilma päikseta
D vitamiin toodetakse peamiselt päikese mõjul inimese naharakkudes. Tihti öeldakse, et ei ole vaja päevitada selleks, et vitamiini saada – lihtsalt veetes veerand tundi õues päikse käes, nägu ja käed katmata, peaks andma päevase vajaliku doosi. “See on tõesti piisav suve nelja kuu jooksul, kuid Tartu Ülikooli füüsikute poolt läbi viidud UV kiirguse mõõtmised näitavad, et Oktoobrist kuni Maini pole päike piisavalt intensiivne, et keha hakkaks D vitamiini tootma,” seletas Kull.
Lisaks päevasele D vitamiini kogusele peaksid inimesed koguma ka niiöelda “talvevarusid”, aga suvisel ajal – see suurendab vitamiini reserve mitmeks kuuks. Isegi sellised varu on siiski kasutatud kevade lõpuks. Talvel kõige lihtsam viis D vitamiini saada on toidulisandid või vitamiinijoogid.
“Olukord on parem inimeste jaoks, kes käivad talvisel ajal soojal maal päikse all puhkamas. Uuring näitas, et nendel inimestel oli piisavalt D vitamiini isegi talvel. Kahjuks pole meist paljudel võimalust nii hästi reisida” ütles Kull.
D Vitamiin puudu? See on riskifaktor
D vitamiin on ülioluline inimese luustiku jaoks. Viimastel aastatel on avalikustatud mitmeid artikleid ümber maailma, mis näitavad, kuidas ebapiisav D vitamiini tase kehas mängib suurt rolli mitmete haiguste arenemisel. D vitamiin reguleerib umbes 200 geeni aktiivsust meie kehas.
D Vitamiini puudust on seotud mitmete vähkide, südame- ning autoimmuunhaigustega. Uuring, mis viidi läbi Tartu Ülikooli Kliinikumis, näitas, et ülekaalulised ning vanemad Eestlased on suurem riskigrupp. Päevitamise uuring näitas, et just need kaks gruppi saavad vähem päikest.
“See ei tähenda kindlasti, et Eestlased peaksid kõik oma suvise vaba aja veetma päikese all, sest liiga suur UV kiirgus võib tekitada vähki. Kuid tundub, et mõistlikus koguses päevitamine kaalub üles kõik terviseriskid, mis on sellega seotud. Paljud maailmas tehtud uuringud näitavad seda,” kinnitas Kull.
Allikas: UT Blog