Hammaste puhastamine või hammaste valgendus?
Hammaste puhastamine? Hammaste valgendus?
Dr Vilas Patel räägib sellest, mis on hammaste puhastamine ja hammaste valgendus. Lisaks, kuidas teada saada kumb on parim variant sinu jaoks.
Koos koduste hammastega seotud protseduuride ning hoolitsuste tõusuga on fookus mõneti liikunud tavapäraselt hambaravilt punkti, kus aina rohkem inimesi tuleb ja küsib, kuidas nad enda naeratuse saaksid valgemaks ja ilusamaks. Paljudele üllatuseks on paar väga lihtsat meetodit, mis võivad aidata just seda saavutada. Hammaste puhastamine vs hammaste valgendus – kumb on sinule õige?
Kõige tihedamini esitatav küsimus on kindlasti see, et “kuidas ma saan oma hammaste välimust parandada?” – juba välja toodud puhastamis ja valgendus meetodid on väga lihtsad.
Hammaste puhastamine ja hammaste valgendus – mis neil vahet on?
Hammaste puhastamine aitab sul mõningal määral lahti saada plekkidest, mis on tekkinud teatud toitainete tarbimisest või suitsetamisest. Näiteks, kui hammastel on lihtsalt välised plekid, mis tekkinud aastate jooksul siis hea puhastamine aitab neist väga lihtsalt lahti saada. Kui plekid on siiski sügavamal hammastes siis hammaste valgendus on parim variant. Puhastamise ja valgenduse peamine vahe on see, et esimene aitab eemaldada õrnad ning pisikesed plekid hamba pealmistest kihtidest ning teine variant tugevamad ja rohkem hambasse sööbinud plekid, samal ajal hambaid valgendades!
“Hammaste valgendus ei kahjusta hambaemaili”
Me kõik jääme aastatega vanemaks. Asjad mida me sööme ning asjad mida me suitsetame muudavad vaikselt meie hammaste värvi ning tavapärane hammaste puhastamine ei pruugi taolisest plekist lahti saada. Sellisel juhul oleks hammaste valgendus parim variant, kuidas valge särav naeratus tagasi saada.
Kas hammaste valgendus kahjustab hambaemaili?
See on pidev küsimus ning võime julgelt öelda, et valgendus ei kahjusta hambaemaili ning ei oma mingeid pikaajalisi negatiivseid mõjusid. Loomulikult peaksite regulaarselt külastama hambaarsti ning kontrollima, et hambad ning igemed on terved enne, kui hammaste valgendamine kodus päevakorda tuleb. Kui te olete veendunud, et teie hambad ning igemed on täie tervise juures siis hammaste valgendus on väga lihtne ning kiire protseduur, mida kodus läbida.
Nagu ka kõige muuga siin elus, on esimesel korral kindlasti küsimusi ning võite meile julgelt helistada või kirjutada! Kui olete meie e-poest hammaste valgendus tooted juba soetanud ning valmistute hambavalgendus protseduuriks siis esimese asjana peaks juhendi järgi omale tegema hambajäljendi. See aitab lahti saada mitte ainult välimistest kergematest plekkidest, vaid ka sügavamale söövitunud plekkidest, mis võisid juba tekkida väga varajases nooruses. See töötab nii, et valgendusgeel avab hammastel olevad poorid (jah, hammastel on poorid!) ning surub läbi nende kõik sügaval olevad plekid välja. Võrdlusena võib tuua, et näiteks hambapasta puhastab hambaid ainult pindmiselt ning ei tungi sügavamale, kuna puuduvad vastavad aktiivained. Seega nende põhjuste tõttu on hammaste puhastamine pigem teine variant, kuna hammaste valgendus on efektiivsem ka puhastamisel.
Üks meie hea klient Nikola muretses oma hammaste ebaühtluse pärast mitmeid aastaid ning tundis, et tänu sellele nägi ta välja palju vanem, kui ta tegelikult on. Ta otsustas, et tahab sirgemat ning valgemat naeratust ilma, et see liiga võlts välja näeks. Kuna Nikola hambad olid üsna kulunud kasutasime me rekonstrueerivat kirurgiat mitme kuu jooksul, et taas üles ehitada tema kulunud tagumised hambad. See andis meile ruumi, et esihammastele paigutada portselanist hambakatted. Loomulikult oli pidevalt päevakajas ka hammaste puhastamine. Sellise viisiga sai Nikola omale kauni, valge ning särava naeratuse, mis ei takistanud närimist ega söömist. Kogu protsess kestis 9-12 kuud.
Kas hammaste valgendusel on vanusepiirang?
Igas vanuses inimene saab kasu hammaste valgendusest. Loomulikult peab klient olema täisealine, 18 või vanem, kes soovib hambaid valgendada. Ülemist vanusepiirangut pole ning protseduur algab kohe, mis aitab hammastel taas särada. Hammaste puhastamine on ilma igasuguse vanusepiiranguta.
Aga kui mu hambad on kõverad?
On üsna tavapärane, et inimesed tahavad oma hambad sirgeks saada enne, kui nad alustavad valgendus protseduuridega. Näiteks – kui inimese hambad on kõverad, üksteise peale kasvanud või kui väiksena olid breketeid ning hambad on hakanud tagasi liikuma siis ortodontilised protseduurid on hea asi millest alustada.
“Kõik protseduurid ei ole pikaajalised ja kallid”
Taolise protseduuri valimine võib tähendada näiteks uusi breketeid või diskreetsemat varianti nimega “Invisalign“. Kui te valite pigem fikseeritud breketid siis on nad teiega koguaeg. “Invisalign” on vastupidiselt breketitele eemaldatav igal ajal. Kahe variandi mehaanika on veidi erinev, kuid nad saavutavad sama eesmärgi. Mõlemad on disainitud, et anda sulle ilusad ning sirged hambad.
Teiste variantide hulgas on veel komposiitliimimine. Ütleme näiteks, et inimene ei soovi breketeid ning vajab vaid lihtsaid muudatusi, et saavutada soovitud tulemus. Sellisel juhul oleks komposiitliimimine kõige mõistlikum variant. See töötab nii, et olemasolevale hambale lisatakse materjali, et muuta hamba kuju või värvi.
Kuidas ma tean milline meetod minu jaoks parim on?
See kõik sõltub teie spetsiifilisest olukorrast ning meetoditest, mida te olete nõus kasutama, et saavutada naeratus, mida te soovite. Kõige lihtsam on käia hambaarsti konsultatsioonil. Kui näiteks inimesel on esihammaste vahel suur vahe siis on variantideks breketid, komposiitliimimine, hambakatted, kroonid ja nii edasi.
Otsus, mis lõpuks vastu võetakse sõltub hammaste seisukorrast ning teie enda valikust võimalike protseduuride vahel. Hambaarst võtab arvesse hammaste tervist, vanust, protseduuride maksumust ning mida täpselt te soovite saavutada.
Inimesed, kes soovivad oma hammaste välimust parandada saavad valida väga paljude erinevate protseduuride ja variantide vahel. Hammaste puhastamine on kindlasti üks kõige vajaminevaid protseduure. Hambaravi on viimaste aastate jooksul muutunud väga palju ning enamik protseduure on ka kodus tehtavad, palju kättesaadavamad, ei ole nii pikaajalised ega ka kallid. Võib juhtuda, et vajalik on ainult pooletunnine hammaste puhastamine või 60 minutiline hammaste valgendus. Kõige olulisem on see, et tänapäeval on teie, kui kliendi jaoks, väga palju erinevaid ja taskukohaseid variante.