Säravvalge naeratus – hammaste välimuse kosmeetiline parandamine
Säravvalge naeratus ning terved hambad
Säravvalge naeratus on tänapäeval saavutatav mitmel erineval viisil. Kosmeetiline hambaravi on iga aastaga muutumas aina populaarsemaks – hammaste valgendamine, hammaste kujundamine, hambavahede täitmine ning nende asendamine. Hambaarstidel on tänapäeval palju erinevaid tehnikaid ning tööriistu, et tagada inimestele säravvalge naeratus – ka kodused hammaste valgendus vahendid on ülimalt tõhusad. Enne, kui otsustate mõne hammaste kosmeetilise protseduuri kasuks on oluline teada millised on kasutegurid ja riskid ning mida võite oodata selle protsessi käigus. Tehke kindlasti ka endale selgeks, mis iga hammastega seotud protseduur maksta võib ning kas teie säravvalge naeratus vajab hiljem ka mingit hooldust.
Hammaste valgendamine ja säravvalge naeratus
Aja jooksul võivad teie hambad värvi muuta või muutuda plekiliseks, eriti juhul, kui te suitsetate, võtate teatud ravimeid (tugevaid antibiootikume) või sööte/joote midagi, mis on tugevate värvidega nagu kohvi või tee. Hammaste valgendamine kodus on üks efektiivsemaid meetodeid, kuidas taastada oma algne säravvalge naeratus. iSmile.ee pakub Beaming White poolt välja toodetud koduse hammaste valgendus komplekte, mis on ühed maailma tuntuimad.
Hambavalgendus komplekti kasutades on teil olemas hambakapad, mis kujundavad end teie hammaste järgi, et valgendusgeel oleks maksimaalses kontaktis teie hammastega. Sellise meetodiga on teie säravvalge naeratus tagasi juba tunni ajaga. Pidage meeles, et pärast kodust hammaste valgendust peate siiski oma naeratuse eest hoolitsema, kuna aja möödudes muutub teie hammaste värv taas kollasemaks. Seda seetõttu, et tavapärased harjumused nagu kohvi joomine tekitavad taas plekke. Soovitatakse korrata hammaste valgendus protseduuri iga 3-4 kuu tagant olenevalt teie harjumustest – eks seda saate ka ise jälgida! Saate omale soetada ka järelhooldus tooted nagu hammaste valgendusvaht või hammaste valgenduspliiats. Kindlasti on ka kasulik korralikult hambaid pesta iga päev, kasutada hambaniiti ning ehk ka suuvett.
Hambavahede täitmine
See on kasulik, kui teie hammastel on suuremad vahed sees. See võib juhtuda ka siis, kui hambast tuleb tükk ära või tekib pragu. Hambaarstid kasutavad sama täidet ka hambaaukude jaoks ja hambajuure katmiseks. Hambaarst saab tavaliselt selle protseduuri ära teha ühe külastusega. Täide pannakse paika ning kaetakse valge värviga, et naeratus oleks säravvalge. Hambatäide võib kesta mitmeid aastaid, kuid tõenäoliselt ta kulub üsna kiirelt või väiksemad tükid tulevad küljest ära.
Hammaste spoonid ehk katted
Spetsiaalselt iga inimese hammaste järgi tehtud spoonid ehk katted, mis tavaliselt tehakse portselanist (vahel ka plastikust), katavad hammaste esiosa, et muuta nende värvi ja/või kuju. Spoonid ehk katted kestavad kauem, kui hammaste täide ning neil on ka parem väljanägemine. Spoonid aitavad taolisi hambaid:
- Hambad millel on vahed sees
- Hambad millelt on tükk väljas või on kulunud
- Hammastel on plekid, mis ei tule enam välja
- Halva kujuga hambad
- Kõverad hambad
Enne katete tegemist võtab hambaarsti teie hammaste jäljendi ning poleerib hambad ära. Seejärel pannakse katted paika liimiga, mida kuivatatakse heleda valgusega ning seejärel kinnituvad katted teie hamba külge. Sellega on teie säravvalge naeratus garanteeritud.
Portselanist katted tehakse laboris seega peate hambaarsti ka teist korda külastama.
Hammaste kroonid
Vahel kutsutakse neid ka hammaste “korkideks” – kroonid katavad teie hamba täielikult taastades normaalse kuju ning välimuse. Teil võib kroone vaja minna, kui:
- Soovite katta halva kuju või väljanägemisega hammast
- Nõrk hammas vajab kaitset
- Katkise või kulunud hamba taastamiseks
- Hammas vajab katmist suure täidisega
- Implantaat vajab katmist
- Juurekanali protseduuri läbinud hammas vajab kaitset
Kroone võib teha metallist, metalliks sulatatud portselan, vaigust või keraamilistest materjalidest. Kuna kroonid on väga kallid siis soovitavad hambaarstid neid alles siis, kui säravvalge naeratus jääb saavutamata teiste meetoditega. Kui teie hambad ei ole kahjustunud siis hammaste valgendamine kodus on siiski kõige efektiivsem ja taskukohasem protseduur.
Vahel saab hambaarst teha krooni kohe sealsamas kabinetis, samal päeval. Arst peab teie hamba (või hambad) ette valmistama krooni jaoks, teeb hambast eraldi kujundi või digitaalse pildi. Seejärel tehakse kroon valmis ning asetatakse hambale. Kroonid võivad kesta väga väga kaua, kui te hoolitsete nende eest nii nagu ette nähtud.
Hambaemaili vormimine ja kontuurimine
See protseduur sisaldab teie hambaemaili mõningat eemaldamist või sellele värvi lisamist. Hambaarstid kombineerivad seda tihtipeale hammaste täitmisega. See on üsna tavapäratu protseduur – seda võidakse teile pakkuda, kui teil on normaalsed ja terved hambad ning teie hammaste luustik on korralik. See protseduur värvib teie hambaemaili ning ei puhasta seda – hammaste valgendamine vastupidiselt lükkab hambaemailist plekid välja, et teie enda päris hamba värv tuleks rohkem esile.
Breketid ja klambrid
Tänapäeval saavad igas vanuses inimesed kasu breketitest – need mitte ainult ei paranda teie hammaste välimust, mis on kõverad, vaid saavad abistada ka ebatasase hammustuste puhul ning aitavad ka lõuaprobleemide puhul. Breketeid kantakse selleks, et tekitada hammastele pinge selleks, et nad liiguksid õigesti paika. Tavapäraselt kestab see mitmeid kuid või isegi aastaid. Selleks, et breketeid paigaldada kinnitab teie hambaarst hammastele metallist, keraamilised või plastikust kinnitused. Seejärel lükatakse läbi nende traat, mille pingutamisel hakkavad hambad oma asukohta muutma. Mõndadel juhtudel saab teie arst panna niiöelda “traksid” hammaste taha, et neid poleks näha.
Kui breketid on paigas – ning pärast mitmeid külaskäike hambaarsti juurde breketite pingutamiseks – võite tunda veidi ebamugavust. Siinkohal on kõige olulisem hea suuhügieen. Seega hoidke oma säravvalge naeratus ka puhas ning hoolitsetud, sest breketite külge jääb igast jama.
Riskid breketitega on väga väiksed, kuid inimesed kellel on allergia metalli või lateksi vastu, on suurema riskiga probleemide tekkimisel. Hambajuure lühenemine on samuti probleem, kui hambad liiguvad liiga kiiresti. Alternatiivne meetod, kuidas parandada väiksemaid probleem on kanda läbipaistvaid klambreid. Teie hambaarst muudab nende kuju ning asendab need umbes iga kahe nädala tagant, et progressiivselt teie hambaid liigutada. Klambrid saab söömise ajaks eemaldada, breketeid mitte. Tihti on kaks faasi breketite kandmisel: kandmine ning seejärel “hoidja” kasutamine, et teie hambad püsiksid oma uutel positsioonidel. “Hoidjad” võivad olla äravõetavad või liimitud teie hammaste taha.
Hammaste implantaadid
Säravvalge naeratus võib muutuda kalliks, kui te otsustate teha omale implantaadid. Hammaste valgendus kategooriast võib see olla ehk kõige kallim kosmeetiline protseduur. Samas on see ka väga pikaajaline lahendus. Tegemist on kirurgilise protseduuriga, kus kirurg sisestab implantaadid teie lõualuusse (ei ole just ka kõige meeldivam protsess). Implantaatidel on kolm osa:
Titaanium metall, mis sulandub kokku lõualuuga
Sild, mis on implantaatide vaheliseks ühenduseks
Kroon, mis luuakse spetsiaalselt selleks, et hammas näeks välja loomulik
Implantaate kasutatakse terve hamba väljavahetamiseks. Kui teil on mõni haigus, mistõttu kaotate hambaid või luustikku siis peab hambaarsti esimesena siirdama luud, et implantaadil oleks millegi külge haakuda. Implantaatide saamiseks on vaja mitut sammu:
- Väga põhjalik ülevaade, röntgen pildid ning konsultatsioon
- Titaanium kruvide kirurgiline sisestus
- Üla- ning alalõua jäljendite tegemine
- Mudeli tegemine proteeside või kroonide jaoks
- Nende paigaldamine
- Kordusvisiidid kirurgi juurde
Kokkuvõtteks võib öelda, et kui teie hambad pole katki, pragunenud ega kannata muude haiguste all on ilmselt kõige efektiivsem ning taskukohasem hammaste valgendamine kodus.